Co mieści damska torebka i jak wybrać ją stosownie do naszych potrzeb, garderoby i okoliczności?

Mówi się, że damska torebka mieści wszystko, nawet najbardziej niepotrzebne w danej sytuacji przedmioty. Prawda jest taka, że kobiety lubią być przygotowane na różne okoliczności, a duża i pojemna torba im to umożliwia. Istnieje jednak kilka reguł, które pomagają wybrać odpowiedni fason, wielkość i w ogóle rodzaj torebki w sklepie lub we własnej garderobie, dzięki którym zawsze będziesz czuła się świetnie i miała pewność, że twoja torba nie jest tylko „pojemnikiem” na potrzebne przedmioty, ale też doskonałym dodatkiem i dopełnieniem stroju.

tamara-bellis-189610

1. Dostosowanie torebki do figury

 

To pierwsza zasada, która wbrew pozorom jest często lekceważona, a ma ogromne znaczenie dla ogólnego wyglądu. Warto kupując torbę mieć na względzie fakt, że jest ona takim samym elementem ubioru jak inne i musi być dostosowana do proporcji naszego ciała. Im niższa i drobniejsza kobieta tym gorzej niestety wygląda z naprawdę dużą torbą. Workowate płócienne lub też skórzane torebki sprawiają wrażenie przygniatania całej sylwetki do ziemi. Poza tym niższe kobiety powinny wybierać raczej wysokie lub kwadratowe torebki niż te w podłużnym kroju, tak zwane „jamniki”. Wysokie kobiety mogą sobie na takie torebki pozwolić, ale również powinny pamiętać o zachowaniu proporcji, przez zbyt małą torebkę można osiągnąć komiczny efekt.

2. Wybór stosowny do okazji

To oczywiste, że inną torebkę zabieramy do pracy, inną na plażę, a inną na elegancką kolację czy wesele. Jednak im więcej okazji i okoliczności tym wybór robi się trudniejszy. Najlepiej kierować się regułą: im późniejsza pora dnia tym mniejsza torebka. Na wieczorne i oficjalne wyjścia bardziej nadają się również eleganckie skórzane torebki niż na przykład płócienne, kolorowe i wzorzyste fasony. Jednak warto zawsze mieć na względzie fakt, że dodatkowo ozdobiona, piękna torebka nada całej stylizacji smaku i charakteru, dlatego warto czasem wybrać coś bardziej efektownego.

 

3. Dobór torebki do stylu, kroju i koloru stroju, a zwłaszcza butów i innych dodatków.

Moda przemija, trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, również te dotyczące galanterii skórzanej: torebek, pasków, nawet portfeli. Zdecydowanie rozluźniła się zasada dotycząca kolorystycznego doboru torebki do butów. W tym aspekcie można już zaszaleć, natomiast pamiętajmy o stosownym dobraniu torby do stylu w jakim ubieramy się na konkretne wyjście. Nie musimy się tego ściśle trzymać jednak z pewnością do eleganckiej stylizacji warto wybrać torbę w podobnym stylu i raczej prostym fasonie. Z kolei zwiewna letnia lub koktajlowa sukienka nie komponuje się dobrze z ciężką ciemną skórzaną torebką. Własne krytyczne oko będzie najlepszym pomocnikiem!

stil-243522

4. Odpowiednia tkanina gwarantem wytrzymałości

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór różnego rodzaju tworzyw, z których wykonywane są torby. Powszechnie za najlepszej jakości uważa się torebki z naturalnej skóry, chociaż latem mocną konkurencją stają się dzienne torby płócienne, bawełniane oraz z innych mniej formalnych materiałów. Jednak skórzane torebki wygrywają głównie ze względu na swój niezwykle praktyczny (zwłaszcza jesienią i zimą) oraz uniwersalny charakter. Torby z tak zwanej skóry ekologicznej wyglądają niemal identycznie do tych z naturalnej, wykonane są z takich materiałów jak derma czy skaj, które mają imitować prawdziwą skórę. Są one zdecydowanie tańsze, ale niestety ich wytrzymałość i jakość zwykle nie dorównuje tym z naturalnej skóry. Dla tych bardziej wymagających, mogących pozwolić sobie na większy wydatek dobrym rozwiązaniem będą torby z krokodylej skóry. Jednak najlepsze powszechnie dostępne torby skórzane ze średniej półki cenowej wykonane są ze skóry bydlęcej.

 

Jeśli przy zakupie sprawdzimy dokładnie tworzywo oraz jakość wykonania: uchwyty i rączki, zamki… (o tym będziemy jeszcze pisać!) i będziemy torbę ‘dobrze traktować’ nie ma się czym martwić. Dobrej jakości galanteria skórzana żyje razem z nami i nie widać po niej zużycia. Dodatkowo jeżeli zdecydujemy się na w miarę klasyczny fason, który zwyczajnie przypadnie nam do gustu i będzie w pewien sposób dopełniać osobowość – taka torebka stanie się codziennym towarzyszem na wiele lat.