Jak prawidłowo dbać o galanterię skórzaną?

Wyroby ze skóry wymagają specjalnej opieki. Zwłaszcza jeśli chcemy przedłużyć okres ich przydatności i piękny wygląd. Nie są to produkty tanie, więc tym bardziej zależy nam, by skórzane buty, torebki z naturalnej skóry i galanteria służyły i dobrze się prezentowały jak najdłużej. Dlatego przedstawiamy wam dziś krótki poradnik: jak w prostych krokach i bez dodatkowych wydatków dbać o skórzane torebki, portfele i wszelkiego rodzaju galanterię skórzaną.

1. Regularne odświeżanie i czyszczenie

Depositphotos_134249072_original

Nic nie działa gorzej na wyroby z naturalnej skóry niż ich zaniedbanie. Jeśli nie staramy się (w miarę możliwości) często i regularnie czyścić naszych butów czy torebek ze skóry to z czasem będzie tylko trudną utrzymać je w dobrym stanie. Zwłaszcza te elementy galanterii, których używamy na co dzień – jak portfel czy ulubiona torebka wymagają specjalnego traktowania. Warto więc na bieżąco usuwać z nich zabrudzenia oraz ewentualnie kurz.
W tym celu wystarczy mokra szmatka, najlepiej z użyciem delikatnego, rozcieńczonego mydła. Nie aplikuj dużej ilości mydła wprost na skórę, a rozcieraj je delikatnie ściereczką. Pamiętaj też, by nie przemoczyć skóry, ważne jest aby szmatka była tylko wilgotna. Następnie inną szmatką zetrzyj resztki mydła, a na koniec przetrzyj skórę suchą ściereczką.
Świetnym i bardzo powszechnym sposobem na odświeżanie np. skórzanych torebek czy portfeli ze skóry jest użycie wody z octem. Ocet doskonale usuwa niewielkie zabrudzenia, jednak pamiętajmy, by roztwór był delikatny oraz aby nie przemoczyć skóry.

2. Natłuszczanie skóry

Jest to istotne z punktu widzenia zabezpieczenia produktów ze skóry przed pękaniem, przesuszeniem (do czego dochodzi na skutek używania m.in. nieodpowiednich produktów do czyszczenia) i ich ogólnym zniszczeniem. W celu prawidłowego natłuszczenia skóry warto skorzystać z naturalnych produktów.
Po przedstawionym w 1 punkcie czyszczeniu należy nanieść na skórę (torebkę, buty, skórzany portfel, czy nawet kanapę) niedużą ilość oliwy z oliwek i delikatnie rozetrzeć po powierzchni skóry. Jeśli po natłuszczeniu widzimy pozostałości tłustej substancji trzeba zetrzeć jej nadmiar i odczekać chwilę. Poza oliwą często stosowana jest także gliceryna, olej lniany czy gliceryna.
Po kilku godzinach można również zastosować pastę silikonową, by przedłużyć efekt zabiegu i w pewien sposób zaimpregnować skórę.

3. Odplamianie

W przypadku trudniejszych i silniejszych zabrudzeń nie wystarczą jednak powyższe sposoby. Należy zastosować inne substancje dopasowane do rodzaju zabrudzenia. Można użyć na przykład mieszaniny terpentyny z ubitym białkiem jajka (które dobrze sprawdza się przy delikatnych skórach np. krokodylej) lub kwasu z cytryny wymieszanym winnym kamieniem – wodorowianem potasu. Jednak przed zastosowanie produktu należy przetestować go na małym (najlepiej nie widocznym z zewnątrz) fragmencie skóry, by sprawdzić jej reakcję.
Dosyć powszechne plamy z długopisu usuwamy za pomocą wazeliny (smarując a następnie zostawiając na kilka godzin i doczyszczając szmatką) lub lakierem do włosów. Jednak zalecamy ostrożność. Wazelina działa również w przypadku zabrudzeń z pleśni.

Set of stuff for cleaning and polish shoes, on wooden background

4. Odpowiednie suszenie

Przemoczone (lub posiadające widoczne plany od wody) produkty z prawdziwej skóry trzeba wysuszyć, ale należy przy tym bardzo uważać, gdyż skóra nie toleruje wysokich temperatur, a zwłaszcza bliskiego kontaktu z nimi. Z tego względu proponujemy raczej stosowanie ciepłego rozproszonego strumienia powietrza, a nie bezpośrednie suszenie gorącym powietrzem. Zdecydowanie odradzamy suszenia galanterii skórzanej w piecu 😊 czy nawet na grzejniku czy kominku. Po odpowiednim wysuszeniu należy skórę także natłuścić i zaimpregnować.

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam w użytkowaniu wyrobów ze skóry naturalnej. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z czyszczeniem, natłuszczanie czy odplamianiem galanterii skórzanej należy sprawdzić informacje na metce. Zwykle producent precyzuje w jaki sposób powinno się dbać o produkt, gdyż każdy rodzaj skóry może mieć inne właściwości.

Dobrze ‘traktowana’ galanteria skórzana, ale także buty, kurtki, kanapy czy inne wyroby z prawdziwej skóry będą z pewnością doskonale służyć przez wiele lat. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty.