Pasek jako dodatek, ozdoba… i nie tylko!

Pasek to taki element garderoby, którego na ogół używa się w bardzo konkretnym celu – by zapobiec spadaniu spodni, utrzymać spódnicę na miejscu itp. Jednak jego funkcjonalność, a raczej użytkowy charakter nie jest jedyną cechą i celem jego noszenia. Spróbujmy dziś spojrzeć na paski z nieco innej strony i zrozumieć jak jeszcze możemy wykorzystać go na swoją korzyść.

Depositphotos_3974597_original
Solidne skórzane paski z klasyczną klamrą lub zapięciem to typowy atrybut męskiej garderoby. W przypadku mężczyzn rzeczywiście pełni on głównie funkcje trzymania spodni, trudno wyobrazić sobie czasem mężczyznę w garniturze bez odpowiedniego paska. Jednak coraz część Panowie zwracają już większą uwagę także na wygląd paska. Starają się dopasować jego kolor i wzór do odzieży, a zwłaszcza skompletować go z butami. Dzięki temu cała kompozycja nabiera smaku, widać że jest dopracowana. Najpopularniejszym materiałem wykonania jest tu, rzecz jasna skóra – naturalna lub też syntetyczna. Męskie paski różnią się także szerokością i rodzajem skóry. O ile większość panów decyduje się na gładkie cienkie paski, to jednak w niektórych kręgach modne staja się nieco szersze pasy z ozdobnymi klamrami i z wzorzystej lub wężowej skóry (chociaż w Polsce króluje klasyka).

Smiling woman with thumb up

Kobiety natomiast mają większe pole do popisu i znacznie większy wybór. Dla nas pasek nie jest wyłącznie elementem koniecznym by trzymać spodnie. Dla nas pasek może zdobić, dodawać charakteru stylizacji, a przede wszystkim (i o tym głównie dziś opowiadamy) nadawać naszej figurze odpowiednich proporcji!

Pamiętajmy, że talia to najwęższy fragment naszej sylwetki. Tak jak odkrywanie nadgarstków (najcieńszych elementów ciała/kończyn) wyszczupla, tak samo podkreślanie tali – właśnie za pomocą pasków sprawia, że nasza figura wydaje się znacznie bardziej kobieca, szczupła, foremna. Dlatego wybierajmy paski zapinane na tali, już umieszczenie ich kilka centymetrów niżej przyniesie odwrotny skutek.

Nie trzymajmy się twardo utartych schematów, paski nosić można do wszystkiego (nie tylko do spodni), warto podkreślić nim lekką sukienkę o luźnym kroju, czy zapiąć cienki pasek na prostej marynarce. W zestawieniu z oversizowym swetrem, czy obszernym cardiganem ciekawy pasek wyglądać będzie po prostu doskonale. Nada pewnego smaku i dopełni ubiór. Szeroki pasek pasuje także do płaszcza, jesienią czy wiosną przydaje się w takiej wersji i również dodaje elegancji.

beautiful young woman standing in front of trees background

Skórzane paski damskie dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach, dlatego komponować możemy je na dowolne sposoby. Można zestawić je z ulubioną torebką czy zegarkiem i stworzyć wyjątkowy zgrany komplet 😊

Poza skórzanymi paskami można obecnie znaleźć w sklepach również wiele innych tkanin, z których wykonywane są paski. Modne staja się też ozdobne, biżuteryjne paski z łańcuszków. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie – zrezygnuj z dodatkowej biżuterii, by nie przesadzić i nie odciągać uwagi od samej talii.

Wybór jest ogromny, pozwólmy, więc sobie na odrobinę szaleństwa, a przede wszystkim spójrzmy na pasek jako na fantastyczne narzędzie optycznego formowania sylwetki. Czasem wystarczy przesunąć go trochę wyżej, by uzyskać zupełnie nową figurę.