Poradnik zakupowy: Jak odróżnić naturalną skórę od syntetycznej?

pexels-photo-169652

Wyroby ze skóry naturalnej mają zarówno gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Każda z tych grup ma swoje pobudki, dla których decyduje się na zakup takich, a nie innych produktów. Nie ulega jednak wątpliwości, że kurtki oraz galanteria z naturalnej skóry swoją jakością i wytrzymałością zdecydowanie górują nad wyrobami z tworzyw syntetycznych, chociaż obecnie tak zwana ekoskóra zyskuje coraz więcej zwolenników. Zarówno jedna jak i druga grupa powinna wiedzieć jak rozróżnić galanterię z prawdziwej skóry od tej z tworzyw sztucznych. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik.

Leather texture tags set, vector set with two black and brown hanging labels1. Metka – oznaczenie

Pierwszy i najbardziej oczywisty sposób sprawdzenia tworzywa to dokładne obejrzenie metek. Producenci wyrobów z naturalnej skóry mają obowiązek oznaczania ich specjalną metką. Może być to symbol błamu skóry, słowny opis: „100% leather” lub „real leather” itp. Produkty ze skóry syntetycznej nie mogą być oznaczane w taki sposób. Nie powinno się wierzyć opisom „men made leather” – w takiej sytuacji z pewnością mamy do czynienia ze skórą sztuczną.

2. Dotyk, ciepło (prawdziwa- delikatna, gładka, miękka)

Jeśli nie możemy znaleźć metki, kupujemy w second handzie lub po prostu chcemy się upewnić należy zaufać własnemu dotykowi. Galanteria z naturalnej skóry jest cieplejsza w dotyku, w dodatku bywa bardziej sztywna od syntetycznej, która wyczuwalnie jest gładsza i zdecydowanie bardziej miękka. Poza tym ekoskóra jest zimna, w dotyku niekiedy przypomina nawet plastik lub gumę.

Depositphotos_43660183_original3. Tekstura – nieregularne pory

Ten sposób może niestety niewprawione osoby zawieźć, jednak prawdziwą skórę można rozpoznać gołym okiem. Jeśli dobrze się przyjrzymy zauważymy że ma ona charakterystyczne nieregularne pory, jest pomarszczona w sposób naturalny. Wyroby syntetyczne imitujące skórę mają zwykle mniejsze i bardziej regularne pory. Jeżeli zależy nam na prawdziwej skórzanej torebce czy galanterii warto zabrać ze sobą osobę z doświadczeniem w tym temacie lub zwyczajnie dopytać sprzedawcę.

4. Zapach

Naturalna skóra ma swoją charakterystyczną woń, którą można wyczuć, chociaż coraz częściej bywa mniej intensywna ze względu na proces garbowania. W dodatku obecnie w niektórych sklepach stosowane są specjalne ‘perfumy’ imitujące zapach prawdziwej skóry. Z pewnością jednak skórę sztuczną można rozpoznać po tym, że zwykle pachnie lakierem, dermą lub gumą.

5. Kropla wody

Jest to prosty sposób przetestowania skóry. Naturalna skóra jest mocno porowata, dlatego woda powinna od razu w nią wsiąknąć, po chwili wyschnie nie zostawiając żadnych przebarwień ani marszczeń. Natomiast skóra sztuczna ‘nie oddycha’, wykonana jest z tworzyw nieprzepuszczalnych, kropla wody będzie ślizgać się po niej i na pewno nie wsiąknie.

pexels-photo-590806. Dla odważnych – test ognia

Na wielu forach oraz w poradnikach możemy spotkać się metodą sprawdzania prawdziwości skóry polegającą na zbliżeniu zapalniczki do tworzywa (nie dotykając do niej płomieniem bezpośrednio). Naturalna skóra w kontakcie z ogniem nie zareaguje, natomiast sztuczna tak: możemy wówczas poczuć nieprzyjemny zapach, ekoskóra z wrażliwych na ogień tworzyw zacznie dymić, topić się, może się nawet zapalić. Jest to jednak krok ostateczny i radzimy nie próbować tego w sklepie 😊